Jak w zdrowy i przemyślany sposób zwiększyć ilość spożywanych kalorii? 10 sprawdzonych sposobów

Jak w zdrowy i przemyślany sposób zwiększyć ilość spożywanych kalorii? 10 sprawdzonych sposobów
gamisforyou
Dieta
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niektóre osoby mają szczególny problem ze zwiększeniem wagi, dotyczy to szczególnie ektomorfików. Jednakże osoby, które zamierzają uzyskać rozbudowaną sylwetkę siłową, także zastanawiają się: jak zdrowo, ale szybko przytyć? Oto nasze porady!

Powodów, dla których nie możesz przytyć, jest wiele. Mogą to być kwestie związane z układem pokarmowym – np. zaburzenia wchłaniania, bądź problemy psychiczne m.in. zwiększony stres na przestrzeni ostatnich dni. Innym rodzajem będzie specyfika genetyczna i budowa ciała. Aby odpowiednio sprecyzować, które z zasad będą Ci służyć, musisz poznać samego siebie.

Endomorfik, ektomorfik czy mezomorfik? 

Zacznijmy od podstawy, czyli trzech podstawowych typów określających zdolności rozwoju muskulatury. Endomorficzny typ ciała zazwyczaj całkiem prężnie radzi sobie z gromadzeniem tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej. Mezomorficy to pośredni typ budowy, która charakteryzuje się dużą elastycznością. Osoby z tego rodzaju charakterystyką odznaczają się rozbudowanym torsem, szczuplejszą talią i mogą dość swobodnie przybierać na wadze lub ją zrzucać.

Największy problem mają osoby ektomorficzne, które cechują się drobną budową, długimi kończynami, szybką przemianą materii, ale także podatnością somatyczną na stres. W takim przypadku szczególnie korzystna będzie dieta bogata w węglowodany, niestroniąca od wysokokalorycznych dań. Nie oznacza to, że ektomorfik powinien jeść pizzę na okrągło. To jest nasza pierwsza rada – sięgaj po zdrowe produkty wysokokaloryczne:

  • awokado,
  • orzechy (szczególnie włoskie),
  • pieczywo pełnoziarniste,
  • oleje,
  • suszone owoce,
  • mleko,
  • alkohol – jeżeli lubisz wyjścia na miasto, to jesteś tym typem osoby, która na diecie nie musi sobie tego napoju żałować. 

Redukcja stresu

Badania naukowe wyraźnie pokazują, że stres powoduje zaburzenia odżywiania i działania organizmu. Może on działać dwojako: jednych zachęca do podjadania, ponieważ w ten sposób (np. poprzez podjadanie słodyczy, fast foodów itp.) stymuluje on układ nagrody. Z drugiej strony te same produkty mogą negatywnie wpływać np. na testosteron – który u mężczyzn nie odpowiada tylko za kwestię seksualne, ale także m.in. wpływa na przyrost masy mięśniowej oraz ogólną witalność.

Z drugiej strony stres może zdecydowanie obniżać apetyt, generować spadek wagi itd. W obu przypadkach mamy więc do czynienia z sytuacją, w której stres pogarsza kontrolę przyjmowanych kalorii. Jego redukcja jest zatem konieczna. W tej kwestii warto udać się najlepiej do psychologa, bądź wykorzystać techniki takie jak joga czy mindfulness. Pomóc może zmiana miejsca pracy, odejście ze szkodliwego środowiska itp.

Ogólne zasady wspomagające

Dotychczas rozwinęliśmy temat kilku zasadniczych kwestii, które pozwolimy sobie przypomnieć:

  1. Zdefiniuj swoją sylwetkę,
  2. Niech Twoja dieta koncentruje się na zdrowych daniach wysokokalorycznych,
  3. Zredukuj stres.

Teraz przedstawimy siedem pozostałych, które są prostszymi zasadami, a zarazem które trzeba wprowadzić do codziennej rutyny w ramach nawyków. Są to:

  1. Spożywanie posiłków jak najwcześniej,
  2. Spożywanie koktajli i soków, które zawierają dodatkowe kalorie, a organizm łatwo je trawi,
  3. Szybkie spożywanie posiłków,
  4. Nawadnianie się po posiłku, a nie w trakcie,
  5. Ograniczenie błonnika, który odpowiada za sytość,
  6. Dodanie odżywek,
  7. Pozwalanie sobie na przekąski – dla każdego coś miłego!

zdj. główne: Anna Pelzer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak efektywnie dbać o czystość basenu?
Jak efektywnie dbać o czystość basenu?
Odkurzacz basenowy - klucz do czystości i klarownej wody. Poznaj różne rodzaje i najlepsze techniki czyszczenia basenu!
Ostatnie wpisy