Jak zastąpić sztuczne suplementy diety posiłkami? Podpowiadamy!

Jak zastąpić sztuczne suplementy diety posiłkami? Podpowiadamy!
gamisforyou
Suplementy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Suplementacja nie jest ani niezbędna, ani najzdrowsza. Podpowiadamy, jak zamienić zbędne suplementy na pyszne i pełnowartościowe posiłki. 

Uciera się niezdrowy pogląd, według którego suplementy diety stanowią tak długo poszukiwane panaceum – lek na wszystko. W świetle badań przeprowadzanych przez polskich badaczy wyraźnie widać, że większą robotę odegrały tu jednak kampanie marketingowe, a nie rzeczywista wartość suplementów. A z nią bywa różnie. 

Skąd tak wielki sukces suplementów?

Na laboratoryjny warsztat suplementy wzięli profesorowie z Wrocławia (Grażyna Krasnowska) oraz Krakowa (Tadeusz Sikora). W artykule „Suplementy diety a bezpieczeństwo konsumenta” zaznaczają, że większość populacji UE cierpi na niedobór witamin. W takim kontekście suplementacja niezbędnych składników może być uzasadniona. „Trzeba jednak mieć na względzie, że nadmierne spożycie witamin i składników mineralnych może wywoływać skutki niekorzystne dla zdrowia” – zaznaczają naukowcy.

Przeprowadzona analiza wykazała, że większe znaczenie przy wyborze między żywnością tradycyjną a suplementacją ma marketing. Suplementy są jednoznacznie kojarzone ze zdrowym trybem życia. Bez względu na fakt, że część z nich to np. niespecjalnie zdrowe batony, które na dodatek są niewłaściwie oznakowane.

Czy suplementy diety są zdrowe?

Inne badania, przeprowadzone przez naukowców z Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie (Marzenę Mieszkowską) oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny (Ewę Michotę-Katulską), potwierdzają wcześniejsze założenia. W tekście „Suplementy diety – korzyści i działania niepożądane” badacze podkreślają, że suplement ma zadanie uzupełniające, a nie zastępujące. W czasach pędu i stresu mogą stanowić odpowiednie wsparcie posiłków, jednakże kategorycznie należy wystrzegać się ich przedawkowania.

Już w 2006 roku w krajach Europy Środkowo-Wschodniej odnotowywano bardzo wysoki wzrost sprzedaży suplementów. W Czechach np. udział suplementów diety w całkowitym rynku OTC (leków bez recepty) wynosił około 33%. Powodem były trzy główne czynniki: 

  • dostępność (bez recepty),
  • szybkość przyjęcia suplementu (nie trzeba nic gotować),
  • szereg korzyści zdrowotnych. 

Skutki uboczne suplementów diety

Dopiero ostatnimi czasy zaczęto się dokładniej przyglądać efektom ubocznym. Wykazano, że w niektórych przypadkach zażywanie suplementów może doprowadzić m.in. do: nudności, zaburzeń procesu trawienia, negatywnych interakcji między lekami – co z kolei może nasilić objawy chorób. W przypadku pewnej grupy dolegliwości przyjmowanie suplementów jest w ogóle zakazane. W sytuacji przedawkowania mogą natomiast pojawić się: bóle głowy, osłabienie czy zaburzenia układu nerwowego.

Jaka żywność zastępuje suplementy?

Nie wystarczy przyjmować suplementów, aby być zdrowym jak ryba. Konieczne jest zastosowanie pełnowartościowej diety. Jak to zrobić? Przygotowuj posiłki z wykorzystaniem poniższych składników:

  • wapno: jogurt, tofu, ser żółty, łosoś, rukiew wodna, orzechy (laskowe, włoskie, nerkowca), migdały oraz słonecznik;
  • magnez: wszelkie zboża (od prosa przez jęczmień i żyto po ryż) i nasiona strączkowe. Także orzechy i migdały;
  • witaminy
    • A – marchew, ziemniaki, kapusta włoska, pietruszka oraz szpinak, jarmuż, a także dynia;
    • C – brukselka, brokuły, kapusta i kalafior, czarna porzeczka, cytryna i wszystkie inne kwaśne owoce oraz arbuz i maliny;
    • B12 – mięso, mleko i żółtka jajek oraz wszystkie przetwory bazujące na tych składnikach;
    • D – jaja, masło, mleko oraz tłuste ryby. Choć w tym konkretnym przypadku stosowanie suplementacji w okresie jesienno-zimowym jest wskazywane; 
  • białko – mięso (kurczak, indyk, polędwica wieprzowa), nabiały, jaja, ser, owoce morza i orzechy.

Zdjęcie główne: Jellybee/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*