Jazda konna – dlaczego warto zacząć?

Jazda konna – dlaczego warto zacząć?
gamisforyou
Jazda konna
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nawet rekreacyjna jazda konna to aktywność fizyczna, która wymaga nie lada kondycji. Kontakt z naturą, doskonała rozrywka, a także intensywny trening – to tylko niektóre powody, dla których coraz więcej osób odwiedza stadniny.

Jazda konna – sport dla wybranych?

Są takie sporty, które otacza aura pewnego prestiżu. Można wśród nich wymienić grę w golfa czy właśnie jazdę konną. Zawodowe uprawianie tej dyscypliny wymaga ogromnego zaangażowania, wielu godzin poświęconych na trening, a także dosyć dużych nakładów finansowych. Jednak te kwestie nie powinny zniechęcać do podjęcia próby nauki jazdy konnej. Jazda rekreacyjna przynosi wiele przyjemności. Naukę można zacząć w każdym wieku – w stadninach nie brakuje ofert skierowanych zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Nie można zapomnieć o tym, jakie korzyści osobom niepełnosprawnym przynosi hipoterapia. Zastanawiasz się nad tym, czy warto zacząć przygodę z jazdą konną? Oto kilka przesłanek, które z pewnością skuszą Cię do tego, aby wreszcie odwiedzić najbliższą stadninę.

Nieograniczony kontakt z naturą

Konie to zwierzęta bardzo wdzięczne, jednak nawiązanie kontaktu z nimi, nie każdemu przychodzi łatwo. Mają swój charakter, nad którym trzeba umieć zapanować. Konie bezbłędnie wyczuwają naturę człowieka i jego zamiary. Jeżeli masz dobre intencje – możesz podejść bez obaw, choć oczywiście zawsze trzeba mieć na uwadze względy bezpieczeństwa. Podstawowa zasada brzmi, aby do zwierzęcia zawsze podchodzić od przodu, w przeciwnym razie może poczuć zagrożenie i kopnąć – a to może mieć swój finał w szpitalu.

Jazda konna, zwłaszcza ta w terenie, daje możliwość nieograniczonego kontaktu z naturą. Prawdziwą frajdą są kilkudniowe rajdy konne. Coraz więcej klubów organizuje takie wyjazdy – ogromnym zainteresowaniem cieszą się na przykład konne wyprawy w dzikie Bieszczady, gdzie nie brakuje konnych szlaków. Oferta ta skierowana jest do osób posiadających przynajmniej podstawowe umiejętności jeździeckie. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą konną, to początkowo będziesz trenować pod czujnym okiem instruktora na zamkniętym wybiegu.

Sposób na spędzenie wolnego czasu

Coraz więcej osób czuje potrzebę wyjścia z domu w wolnym czasie. Nadmiar codziennych obowiązków potrafi przytłoczyć. Hobby, jakim jest jazda konna, pozwala odreagować stres. Jest jednak pewien haczyk – to wciąga. Trochę tak, jak wyjazdy w góry. Kto raz spróbuje, ten połknie przysłowiowego bakcyla i chce coraz więcej i więcej. Już po kilku pierwszych kółkach na wybiegu będziesz wiedzieć, czy jazda konna jest aktywnością, którą pokochasz całym sercem, czy jednak warto poszukać innej formy rozrywki.

Trening ciała i charakteru

Osobom, które do tej pory nie miały żadnej styczności z jazdą konną może się wydawać, że aktywność ta nie wymaga specjalnej kondycji fizycznej i że całą pracę wykonuje zwierzę. Nic bardziej mylnego. Nawet spokojna jazda wymaga zaangażowania wielu partii mięśni. Spróbuj choć raz, a przekonasz się, że w Twoim ciele jest wiele mięśni, o których istnieniu do tej pory nie miałeś pojęcia. Dadzą o sobie znać na drugi dzień – zakwasy towarzyszą każdemu, kto zaczyna jeździć konno.

Druga kwestia, równie ważna co wzmacnianie mięśni, to trening charakteru. Aby nauczyć się jeździć na koniu, potrzeba oczywiście chęci, jednak to nie wystarczy. Trzeba się zaangażować, wykazać cierpliwością i konsekwencją. Nauka nie zawsze przychodzi łatwo, jednak warto dążyć do obranego celu. Nawiązanie relacji ze zwierzęciem to ogromna odpowiedzialność. Sama jazda to nie wszystko – więź budowana jest także w boksie podczas czynności pielęgnacyjnych.

Nie ważne, ile masz lat i jaka jest Twoja wyjściowa kondycja fizyczna. Wystarczy, że kochasz zwierzęta i uwielbiasz kontakt z naturą, a umiejętności przyjdą z czasem. Wybierz dobrego trenera, dla którego praca jest prawdziwą pasją, a wówczas nauka jazdy konnej będzie czystą przyjemnością. Nie musisz kupować karnetu na kilka miesięcy – zacznij od pojedynczych wizyt w stadninie.

Zdjęcie wyróżniające: Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*